Mariánské Lázně

23. 6. 2023

Město uprostřed krásného parku, nebo obráceně? Zeleň je v Mariánkách všude.

Na začátku byly bažiny a léčivé prameny, nic víc

Pokud bychom měli možnost se přenést časem o 800 let zpět do stejných míst, kde leží v dnešní době Mariánské Lázně, ocitli bychom se uprostřed krajiny plné bažin. Léčivé prameny, které byly v okolí nalezeny využívali mniši k získávání soli. Ti se o prameny starali a šířili o nich pochvalné zvěsti. Větší důraz na možnost využívání místních léčivých pramenů byl kladen až v období vlády Marie Terezie. V té době se začal používat místní název Marienbad. To, že je voda blahodárná na trávení a regeneraci těla prokázal na základě pitných kúr podávaných mnichům doktor Johann Josef Nehr, po kterém je pojmenována hlavní ulice v centru lázní, ve které sídlí například oblíbený hotel Flora. Status lázeňského město mají Mariánky od roku 1818.

Wellness v Mariánských Lázních

Lázeňské parky a léčivé prameny

Velkou část města zabírají lázeňské parky o jejichž vznik se postaral Václav Skalník. V době, kdy se parky tvořili se plánovala výsadba zeleně hlavně s ohledem na estetickou stránku podtrhující atraktivitu lázní. Dnes v průběhu horkých letních dnů dělají vzrostlé stromy příjemné klima a plní tím i tuto ceněnou funkci. V Mariánských Lázních vyvěrá přes 40 léčivých minerálních pramenů s různým složením. Jedná se o studené kyselky s teplotou mezi 7 – 10 °C . Vzhledem k různorodosti jsou některé prameny předepisovány na nemoci močového ústrojí, jiné na trávící trakt či gynekologické potíže.

Hotely v Mariánských Lázních

Bez návštěvy kolonád a zpívající fontány z lázní neodjíždějte

Hlavní ikonou lázní je zajisté Zpívající fontána, která v období od 30. dubna do 31. října hraje denně od 7 do 19 hodin každou lichou hodinu „představení“ s jednou z mnoha známých skladeb. Po setmění od 21 a 22 hod. se potom k vodní show a hudbě přidají ještě světelné efekty, které podtrhují krásu fontány. Jejím architektem byl Pavel Mikšík, který ji navrhl a následně zrealizoval ve formě kruhu o průměru 18 metrů s více než 250 tryskami stříkajícími až do 6 metrů. Hlavní kolonáda, také označována jako Kolonáda Maxima Gorkého, je do dnešních dnů zachována v původním stavu a je dominantou lázní. Postavena byla v novobarokním stylu z litinové konstrukce o úctihodných rozměrech 119 x 12 metrů. Na Kolonádě Ferdinandova Pramene z roku 1826 najdete první objevený pramen, který nese jméno po králi Ferdinandovi I.. Vynechat byste neměli ani návštěvu rozhledny Hamelika ve výšce 722 metrů, nebo park Boheminium s maketamy památek naší země v měřítku 1:25.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňské pobyty ve spojení s krásným prostředím historických lázní

Každý kdo plánuje návštěvu Mariánských Lázní, bez ohledu na délku pobytu, by si neměl nechat ujít léčebné procedury. Mezi hlavní používané jsou v místních lázních minerální a přísadové koupele, slatinné zábaly, rašelinové koupele, nebo plynové injekce. Ve většině lázeňských hotelů jsou mezi nabízenými službami balneo center i masáže, inhalace, apod.. Hotelů je zde obrovské množství, proto klienti mohou vybírat dle preferencí z různých typů. Hotel Excelsior se nachází na výborném místě v centru lázní a v nabídce naleznete mnoho typů pobytových balíčků. Máte rádi klid a nevadí Vám krátká procházka k pramenům? Potom je právě pro Vás ideální volbou Chateau Monty Spa Resort, hotel s nádechem zámeckého stylu zasazený v zeleni lázeňského parku s nabídkou kvalitních lázeňský pobytů. Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Mariánských Lázních, určitě si je zamilujete a budete se do nich chtít vracet.

Zpět

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace